• Post category:Blog

Chorwacja to najpopularniejszy kierunek czarteru jachtów…

…wybierany przez Polaków. Rodacy jeżdżą do Chorwacji jak na działkę. Kraj ten ma tak rozwiniętą linię brzegową, że możeszco roku tutaj czarterować katamaran i żeglować wciąż inną trasą. Każdy znajdzie swój ulubiony zakątek, miasto, wyspę.

Czarter katamaranu w Chorwacji – gdzie warto zajrzeć?

Poniżej „żelazne punkty”, jeżeli zamierzasz żeglować w Chorwacji pierwszy raz. Z każdym kolejnym rokiem odkryjesz „swoją” Chorwację i swoje „must see”.

czarter katamaranu Chorwacja
czarter katamaranu Chorwacja

Pula i Punat
Pierwsze miasto umiejscowione jest na półwyspie Istria, a drugie na wyspie Krk. Obie miejscówki, to dobre bazy wypadowe, bo zobaczyć wyspę Cres, które jest niesłychanie długa. Poza tym na południu są jeszcze wysepki Srakane, Susak, Unije, Ilovik. Rejon malowniczy, niezbyt tłoczny i często wietrzny.

Park Narodowy Kornati
Archipelag Kornati to 149 wysp i wysepek z czego 89 należy do Parku Narodowego. Krajobraz przypomina trochę księżycowy. Wyspy pokrywa skąpa roślinność i brak jest stałych osad ludzkich (w obrębie Parku). Możesz znaleźć tutaj kameralne zatoczki i małe restauracyjki. Najłatwiej dopłynąć w rejon Kornat czarterując katamaran z Sukosanu, Biogradu, Murteru i Sibenika.

Ile kosztuje wynajem katamaranu luksusowego?

ZOBACZ TUTAJ

Dlaczego wybrać czarter luksusowego katamaranu?

ZOBACZ TUTAJ

Wyspa Dugi Otok i zat. Telascica
Wyspa na południowo wschodnim krańcu ma słone jezioro, które można obejść dookoła. Od strony lądu brzeg łagodnie schodzi do morza, a od strony morza wypiętrza się wspaniałymi klifami. Można po nich przejść się ścieżką, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok.

Skradin i wodospady rzeki Krka 
Bardzo malownicze miasteczko, które jest bazą wypadową na wodospady rzeki Krka. Zaczynając czarter z Sibenika, Skradin tuż obok – idealnie na pierwszy lub ostatni dzień.

Trogir i Split
Dwa historyczne miasta o niezwykłej atmosferze, architekturze i położeniu. Trogir ma starówkę usytuowaną na wyspie, co jest bardzo klimatyczne. W Splicie starówka, to tak naprawdę w większości dawne mury pałacu Dioklecjana (musiał być ogromny!). Pałac, nie Dioklecjan. Marina ACI w starym Trogirze, to bardzo sympatyczne miejsce na rozpoczęcie czarteru.

czarter katamaranu Chorwacja
czarter katamaranu Chorwacja

Vis i Bisevo – Błękitna Grota
Wyspa Vis i miasteczko o tej samej nazwie, to miejsca warte zobaczenia. Możesz się udać na długi spacer wzdłuż brzegu. Na wyspie Bisevo zobacz Błękitną Grotę. Warta jest zobaczenia ze względu na niezwykłą grę światła w grocie. Trzeba jednak zdążyć do godziny 11:00.

Dubrownik
Miejsce znane na całym świecie. Piękne, magiczne i … niezwykle tłoczne. Spacer po murach starego miasta jest bardzo dobrym pomysłem, ale rano lub wieczorem. Katamaran możesz wynająć w marinie Komolac niedaleko Dubrownika lub na północ w marinie Slano.

czarter katamaranu Chorwacja
czarter katamaranu Chorwacja

Jest jeszcze wiele innych miejsc, wszystkich nie sposób wymienić. Jak choćby Rovinj, Pula, Hvar, Korczula, Mljet, Stari Grad na Braću… Tak jak pisałam na początku, do Chorwacji można wracać, wracać, wracać…

W Chorwacji znajdziesz swój klimat. Jeżeli lubisz ciszę i spokój, to czekają na Ciebie zatoki i małe, kameralne porty. Jeżeli lubisz gwar dużych miast, imprezy do rana to do wyboru masz miasta i znane kurorty.

Czarter katamaranu w Chorwacji – kiedy jechać?

Sezon żeglarski trwa od kwietnia do października. Najsympatyczniejsza pogoda do żeglowania jest w czerwcu i wrześniu. W szczycie sezonu wiatr jest bardzo słaby. Są i tacy, którzy wybierają Chorwację na rejsy sylwestrowe, ale to już inna historia.