Co to jest czarter luksusowy?

Lagoon Seventy 7
fot. Nicolas Claris

Czarter luksusowy to czarter luksusowego katamaranu lub jachtu ze stałą załogą, czyli obsługą. W skład załogi wchodzi skipper, który prowadzi katamaran oraz hostessa lub steward, którzy przygotowują posiłki i utrzymują porządek w częściach wspólnych. Na większych jednostkach do załogi dołącza kucharz albo pomocnik skippera – deckhand.

Jachty / katamarany luksusowe mają stałą załogę,  która sprząta, gotuje, dba o bezpieczeństwo i twój komfort. Katamarany te są naprawdę duże, mogą mieć powierzchnię ok. 190m2 i większą!

Czarteruje się katamaran z załogą, zapewnione jest wyżywienie i do dyspozycji są różne tzw. zabawki wodne (banany, skutery wodne, SUP-y, itp.).

Czartery luksusowe – czym różnią zwykłe czartery od czarterów luksusowych?

czarter luksusowego katamaranu

To jak z samochodami, nie daj sobie wmówić, że zwykłe samochody to limuzyny. Mogą mieć bogate wyposażenie, ale nie są luksusowe. Tak samo zwykłe mieszkanie w bloku, a 200 metrowy penthouse na 40 piętrze luksusowego drapacza chmur, to jednak nie to samo.

Mam nadzieję, że teraz ta różnica jest dla Was bardziej widoczna.

 

Jaki komfort zapewniają jachty będące w czarterach luksusowych?

czarter jachtu luksusowego z załogą

Zakwaterowanie na katamaranach luksusowych ma miejsce w kabinach 2-osobowych. Kabiny te różnią się od siebie rodzajem koi, czyli łóżek. Mogą to być łóżka małżeńskie King lub Queen – pierwsze przylegają zagłówkiem do ściany, drugie bokiem. Zdarzają się dość łóżka Twins, czyli osobne, ale bliźniacze. Każde z nich przylega wtedy bokiem do ściany. Bardzo rzadko mamy do czynienia z łóżkami typu Pullman, czyli piętrowymi. Załoga danego jachtu zakwaterowana jest w osobno wydzielonej części jachtu.

Na wyposażeniu kabin są telewizory, sprzęt hi-fi, internet, klimatyzacja. Wystrój kabin i wszystkich pomieszczeń wspólnych często nie odbiega od wystroju najlepszych hoteli. Zdarzają się jednostki o bardzo awangardowym, nowoczesnym designie lub o bardzo stylizowanych wnętrzach.

Często nawet najmniejsze z dostępnych jednostek zapewniają tzw. „water toys”czyli wodne zabawki, do których zaliczamy: narty wodne, skutery, deski surfingowe itp.

Bardzo ważna na katamaranach luksusowych jest perfekcyjna załoga i niebiańska kuchnia. Zupełnie jak w najwyższej klasy hotelu, gdzie obsługa robi swoje i jest niezauważalna, a szef kuchni dwoi się i troi aby zaspokoić gusta wypoczywających gości.

Gdzie i kiedy można wynająć jacht luksusowy?

SESZELE

Największy wybór katamaranów luksusowych jest na akwenie Morza Śródziemnego (Grecja, Francja, Hiszpania, Włochy, Turcja, Chorwacja) i na Karaibach. Zdecydowanie mniejszy wybór jest na innych akwenach egzotycznych jak Seszele, Polinezja Francuska, Tajlandia, Birma, Malezja, Malediwy czy Bahama.

Najpopularniejsza jest Grecja i Chorwacja. Dotyczy to zwłaszcza katamaranów  56-70 stóp, czyli 18-24 m długości, które mogą zakwaterować zazwyczaj maksymalnie 8 osób w kabinach dwuosobowych.

Sezon na Morzu Śródziemnym zaczyna się z początkiem maja i trwa do listopada. Najwcześniej kończy się w Chorwacji (z końcem września), następnie w Grecji (w październiku), a najdłużej trwa w Turcji (do listopada).

Karaiby najlepiej odwiedzić od listopada do maja by ominąć porę huraganów, a na Seszelach można pływać cały rok.

Ile kosztuje wynajem jachtu / katamaranu luksusowego?

czarter Lagoon 500

Rynek katamaranów luksusowych jest zróżnicowany. Ceny uzależnione są nie tylko od wielkości jachtu, ale również jego wieku, wyposażenia oraz ilości stałej załogi.

Można mówić o stawkach od ok. 2000 EUR/dzień do nawet 5000 EUR/dzień i czasem więcej.

Więcej o kosztach wynajmu katamaranu zapraszamy tu: https://www.czartery-luksusowe.pl/ile-kosztuje-wynajem-katamaranu-luksusowego/