Co to są czartery luksusowe?

Lagoon Seventy 7
fot. Nicolas Claris

To luksusowe katamarany ze stałą załogą, czyli obsługą. Jest skipper, który prowadzi katamaran oraz hostessa lub steward, którzy przygotowują posiłki i utrzymują porządek w częściach wspólnych. Na większych jednostkach do załogi dołącza albo kucharz albo pomocnik skippera – deckhand.

Jachty luksusowe mają stałą załogę,  która sprząta, gotuje, dba o bezpieczeństwo i nasz komfort. Katamarany te są naprawdę duże, mają powierzchnię ok. 190m2!

Czarteruje się katamaran z załogą, zapewnione jest wyżywienie i do dyspozycji są różne tzw. zabawki wodne (banany, skutery wodne, SUP-y, itp.).

Czartery luksusowe – czym różnią zwykłe czartery od czarterów luksusowych?

czarter luksusowego katamaranu

Czym różni się zwykły samochód osobowy od limuzyny? No właśnie….. Nie dajmy sobie wmówić, że zwykłe samochody to limuzyny. Mogą mieć bogate wyposażenie, ale nie są luksusowe.

Inne porównanie, które przychodzi nam do głowy, to zwykłe mieszkanie w bloku, a 200 metrowy penthouse na 40 piętrze luksusowego drapacza chmur.

Mam nadzieję, że teraz ta różnica jest dla Was bardziej widoczna.

Jaki komfort zapewniają jachty będące w czarterach luksusowych?

czarter jachtu luksusowego z załogą

Zakwaterowanie na katamaranach luksusowych ma miejsce w kabinach 2-osobowych. Kabiny te różnią się od siebie rodzajem koi, czyli łóżek. Mogą to być łóżka małżeńskie King lub Queen – pierwsze przylegają zagłówkiem do ściany, drugie bokiem. Zdarzają się dość łóżka Twins, czyli osobne, ale bliźniacze. Każde z nich przylega wtedy bokiem do ściany. Bardzo rzadko mamy do czynienia z łóżkami typu Pullman, czyli piętrowymi. Załoga danego jachtu zakwaterowana jest w osobno wydzielonej części jachtu.

Na wyposażeniu kabin są telewizory, sprzęt hi-fi, internet, klimatyzacja. Wystrój kabin i wszystkich pomieszczeń wspólnych często nie odbiega od wystroju najlepszych hoteli. Zdarzają się jednostki o bardzo awangardowym, nowoczesnym designie lub o bardzo stylizowanych wnętrzach.

Często nawet najmniejsze z dostępnych jednostek zapewniają tzw. „water toys”czyli wodne zabawki, do których zaliczamy: narty wodne, skutery, deski surfingowe itp.

Bardzo ważna na katamaranach luksusowych jest perfekcyjna załoga i niebiańska kuchnia. Zupełnie jak w najwyższej klasy hotelu, gdzie obsługa robi swoje i jest niezauważalna, a szef kuchni dwoi się i troi aby zaspokoić gusta wypoczywających gości.

Gdzie i kiedy można wynająć jacht luksusowy?

SESZELE

Największy wybór katamaranów luksusowych jest na akwenie Morza Śródziemnego (Grecja, Francja, Hiszpania, Włochy, Turcja, Chorwacja) i na Karaibach. Zdecydowanie mniejszy wybór jest na innych akwenach egzotycznych jak Seszele, Polinezja Francuska, Tajlandia, Birma, Malezja, Malediwy czy Bahama.

Najpopularniejsza jest Grecja i Chorwacja. Dotyczy to zwłaszcza katamaranów  56-70 stóp, czyli 18-24 m długości, które mogą zakwaterować zazwyczaj maksymalnie 8 osób w kabinach dwuosobowych.

Sezon na Morzu Śródziemnym zaczyna się z początkiem maja i trwa do listopada. Najwcześniej kończy się w Chorwacji (z końcem września), następnie w Grecji (w październiku), a najdłużej trwa w Turcji (do listopada).

Karaiby najlepiej odwiedzić od listopada do maja by ominąć porę huraganów, a na Seszelach można pływać cały rok.

Ile to kosztuje wynajem jachtu luksusowego?

czarter Lagoon 500

Rynek katamaranów luksusowych jest zróżnicowany. Ceny uzależnione są nie tylko od wielkości jachtu, ale również jego wieku, wyposażenia oraz ilości stałej załogi. Można mówić o stawkach od ok. 2000 EUR/dzień do nawet 5000 EUR/dzień i czasem więcej.