Czartery luksusowe obejmują dwa rodzaje jachtów. Pierwsze to ekskluzywne jachty do samodzielnego czarteru. Z wyższej półki i bardzo dobrze wyposażonych. Druga grupa to luksusowe jachty ze stałą załogą.

Jachty do samodzielnego czarteru to głównie jachty z segmentu premium, o wielkości 53-60 stóp. Są bardzo dobrze wyposażone jak na jachty z tej grupy. Mają klimatyzacje, generatory prądu, kostkarki do lodu czy nawet zmywarki. Te jachty można również wynająć ze skipperem (kapitanem), który ten jacht poprowadzi.

Jachty luksusowe ze stałą załogą, to już pływające hotele o długości powyżej 60 stóp. Obsługa to 2 i więcej osób, które dbają o komfort i bezpieczeństwo rejsu.

To tak jakby mieć wygodny, duży apartament 100 metrowy gdzie wszystko robimy sami, albo taki sam lub dużo większy, gdzie mamy obsługę, która sprząta i gotuje.

Czym różni się zwykły samochód osobowy od limuzyny? No właśnie….. Nie dajmy sobie wmówić, że jachty do samodzielnego czarteru, produkowane seryjnie są luksusowe! Nie są. Mają bogate wyposażenie, ale nie są luksusowe. Ich wnętrza przystosowane są do pomieszczenia maksymalnej ilości osób na danym metrażu.

Jachty luksusowe nie kwaterują coraz większej ilości gości na coraz większych metrażach, ale oferują gościom coraz więcej przestrzeni oraz pełną obsługę hotelową. To jachty jedyne w swoim rodzaju, każdy jest niepowtarzalny. Produkowane są na zamówienie i pod konkretne wymagania inwestora. Materiały użyte do wykończenia, a także wyposażenie jest zdecydowanie wyższej jakości niż w jachtach produkowanych seryjnie.

Zakwaterowanie na jachtach luksusowych ma miejsce zazwyczaj w kabinach 2-osobowych. Kabiny te różnią się od siebie rodzajem koi, czyli łóżek. Mogą to być łóżka małżeńskie King lub Queen – pierwsze przylegają zagłówkiem do ściany, drugie bokiem. Zdarzają się dość często łóżka Twins, czyli osobne, ale bliźniacze. Każde z nich przylega wtedy bokiem do ściany. Bardzo rzadko mamy do czynienia z łóżkami typu Pullman, czyli piętrowymi. Załoga danego jachtu zakwaterowana jest w osobno wydzielonej części jachtu.

Na wyposażeniu kabin są telewizory, sprzęt hi-fi, internet, klimatyzacja. Wystrój kabin i wszystkich pomieszczeń wspólnych często nie odbiega od wystroju najlepszych hoteli. Zdarzają się jednostki o bardzo awangardowym, nowoczesnym designie lub o bardzo stylizowanych wnętrzach.

Często nawet najmniejsze z dostępnych jednostek zapewniają tzw. „water toys”czyli wodne zabawki, do których zaliczamy: narty wodne, skutery, deski surfingowe itp. Większe mają na pokładach np. jaccuzi, salony odnowy biologicznej, fitnes…
Bardzo ważnym składnikiem udanego wypoczynku na jachtach luksusowych jest perfekcyjna załoga i kuchnia. Zupełnie jak w najwyższej klasy hotelu, gdzie obsługa robi swoje i jest niezauważalna, a szef kuchni dwoi się i troi aby zaspokoić gusta wypoczywających gości.

Największy wybór jachtów jest na akwenie Morza Śródziemnego (Grecja, Francja, Hiszpania, Włochy, Turcja, Chorwacja) i na Karaibach. Mniejszy wybór jest na innych akwenach egzotycznych jak Seszele, Polinezja Francuska, Tajlandia, Birma, Malezja, Malediwy czy Bahama.

Najpopularniejsza jest Grecja i Chorwacja. Dotyczy to zwłaszcza jachtów na dużą liczbę osób, czyli 20-40 osób polecanych na imprezy firmowe. Jachty czy łodzie motorowe na mniejszą liczbę osób (6-12) ulokowane są właściwie na wszystkich wymienionych akwenach.

Sezon na Morzu Śródziemnym zaczyna się z początkiem maja i trwa do listopada. Najwcześniej kończy się w Chorwacji (z końcem września), następnie w Grecji (w październiku), a najdłużej trwa w Turcji (do listopada).

Karaiby najlepiej odwiedzić od listopada do maja by ominąć porę huraganów, a na Seszelach można pływać cały rok.

Rynek jachtów luksusowych (żaglowych, motorowych i katamaranów) jest bardzo zróżnicowany. Ceny uzależnione są nie tylko od wielkości jachtu, ale jego wieku, wyposażenia oraz ilości stałej załogi. Można mówić o stawkach od ok. 2000 EUR/dzień do nawet 90.000 EUR/dzień.