• Post category:Blog

Ile kosztuje wynajem katamaranu luksusowego?

To oczywiście zależy 🙂

Jest kilka rzeczy, które wpływają na cenę wynajmu katamaranu luksusowego, tak jak w przypadku wyboru samochodu. Nie da się kupić czy wynająć „samochodu”. Trzeba jeszcze określić jaki to ma być samochód. Można też porównać taki najem do pobytu w luksusowym hotelu, ale… Katamaran daje jednak większą prywatność, niż hotel. Posiłki jesz we własnym gronie, a nie z tysiącem innych osób, morze masz do swojej dyspozycji i tak dalej, i tak dalej

Wróćmy jednak do meritum, czyli jakie są najważniejsze czynniki wpływające na cenę czarteru:

  1. wielkość katamaranu luksusowego
  2. termin i miejsce czarteru katamaranu
  3. armator
  4. opłaty dodatkowe (obowiązkowe)

Dużo jest tych zmiennych wpływających na koszt wynajmu katamaranu, ale postaram się przybliżyć temat 🙂

Wielkość katamaranu vs. Cena czarteru katamaranu luksusowego

Katamarany luksusowe ze stałą obsługą mają różną wielkość. Najmniejsze (ale nie małe!) mają 52 stopy*, a te największe mogą mieć i 100! Ale najczęściej czarterowane są te o wielkości 65-80 stóp.

To bardzo duża różnica. Poza tym im katamaran większy tym większy komfort i poczucie przestrzeni dla czarterującego. To nie jest tak, że wraz z wielkością rośnie liczba osób, które można zakwaterować na takim katamaranie. Nie. Rośnie komfort, ponieważ kabiny są większe, przestrzenie wspólne są większe. Jest więcej miejsca na dodatkowe atrakcje typu zabawki wodne tj. skutery, zjeżdżalnie, seaboo, narty wodne…

* 1 stopa = 0,3048 m

Termin i miejsce wynajmu katamaranu luksusowego

Tak jak przy wyjazdach stacjonarnych, tak i w wynajmie katamaranów luksusowych funkcjonuje pojęcie sezonowości. Jest tzw. Low season (sezon niski) i High season (sezon wysoki).

W basenie Morza Śródziemnego Low season przypada na miesiące kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik, a High season to miesiące lipiec i sierpień.

W tropikach sprawa ma się ciut inaczej. Tam totalny pik sezonu, to jest okres świąteczno-sylwestrowy, no chyba że akwen nie nadaje się do żeglowania w tym terminie ze względu np. na nasilenie pory deszczowej, zmianę monsunów (więcej opadów) itp.

Na Karaibach Low Season, to miesiące listopad i początek grudnia, oraz kwiecień, maj, czerwiec. High Season rozpoczyna się wraz tydzień przed świętami w grudniu i kończy w lutym.

Na Seszelach Low Season to nasze lato i styczeń (zmiana monsunu), High Season to listopad oraz nasza zima.

W Tajlandii High season przypada na miesiące od grudnia do kwietnia, a Low Season od kwietnia do grudnia.

Armator. Czy ma wpływ na cenę wynajmu katamaranu?

Ma. Armatorem jest firma zarządzająca jachtami, więc jak najbardziej mają wpływ na to za ile wynajmują swoje katamarany.

Katamarany luksusowe, które mają stałą obsługę są wyjątkowe. Mimo że modeli danego katamaranu może być więcej, to każdy z nich jest zaaranżowany w sposób, który nie jest powielony nigdzie indziej. To chodzi o kolory, dodatki, rodzaj drewna czy oklein użytych do zabudowy.

Każdy jacht może też mieć inne wyposażenie. Jeden będzie miał dużo zabawek wodnych (water toys), inny będzie miał ich mniej. Nawet dwa tak samo wyglądające modele katamaranu stojące obok siebie mogą bardzo różnić się ceną.

Armatorzy, mimo że mają ustalone cenniki na rok do przodu mogą czasem stosować promocje niezależne od innych.

Opłaty dodatkowe

Czarter katamaranów luksusowych ma to do siebie, że rzadko są jakieś opłaty dodatkowe tak charakterystyczne dla czarterów samodzielnych lub tylko ze skipperem.

Opłatą dodatkową jest APA (Advanced Provisioning Allowence), o której więcej piszę TUTAJ. Właściwie ta opłata pokrywa wszelkie koszty inne niż wynajęcie katamaranu.

APA najczęściej spotykane jest przy czarterach na Morzu Śródziemnym. W tropikach cena wynajmu katamaranu luksusowego zazwyczaj jest ceną „all inclusive”.

Poniżej podaję przykładowe ceny wynajmu katamaranu luksusowego w Chorwacji.

Katamarany 54 – 60 stóp:

  • Low Season 16000 – 20900 EUR/tydzień czarteru
  • High Season 19000 – 27400 EUR/tydzień czarteru

Katamarany 60 – 70 stóp:

  • Low Season 16500 – 27700 EUR/tydzień czarteru
  • High Season 25900 – 38300 EUR/tydzień czarteru

Katamarany 70 – 80 stóp:

  • Low Season 55650 – 71900 EUR/tydzień czarteru
  • High Season 65500 – 84500 EUR/tydzień czarteru

Chcesz poznać cenę swoich wakacji na pokładzie luksusowego katamaranu z obsługą? Wyślij do nas zapytanie.