• Post category:Blog

Grecki bóg wiatru – Eol dalej panuje nad obszarem Wysp Liparyjskich zwanych również Eolskimi od imienia wietrznego boga. O Eolu trudno tutaj zapomnieć, bo wiatr to jeden ze znaków rozpoznawczych wysp.

Wyspy Liapryjskie to w sumie 17 wysp i maleńkich wysepek pochodzenia wulkanicznego. Tak, tak są tu wciąż czynne wulkany, których aktywność najlepiej oglądać o zmierzchu.

Wyspy Liparyjskie od północnego brzegu Sycylii dzieli je raptem 20 mil morskich. Znajdziesz tu spokój, czyste morze, wonne zioła i świetną kuchnią.Restauracje rozpieszczą Twje podniebienie świeżutkimi owocami morza i rybami, serwując na deser tradycyjne ciastka giggi eoliani oraz nacatuli liparesi. Wyspy Liparyjskie są małym rajem dla tych, którzy marzą o pięknych miejscach i kameralnej atmosferze.

Czartery luksusowe Wyspy Liparyjskie
Czartery luksusowe Wyspy Liparyjskie

Najważniejsze wyspy regionu, których nie można pominąć:

  • Lipari wyspa biało-czarna, z białym, pumeksowym piaskiem i wylewami obsydianu, czyli czarną skałą ze szkła wulkanicznego. Na chętnych czeka relaks w łaźniach z gorącymi źródłami, a na miłośników historii – kilka zabytków z katedrą św. Bortolomeusza na czele.
  • Salinawyspa dla odmiany zielona, z pięknymi plażami, topolami, kasztanowcami i bujną, śródziemnomorską roślinnością. Nad wyspą górują dwa prawie identyczne stożki wulkaniczne. Ze szczytu nieczynnego wulkanu Monte Fossa delle Felci można podziwiać bajeczny widok na okolicę, a po wędrówce skosztować wina z uprawianych tu winogron Malvasia.
  • Vulcano wyspa żółta-czarna od siarki. Największą atrakcją wyspy jest ogromny krater nieaktywnego wulkanu niedaleko portu w Porto di Levante. Na wysokości 385 m n.p.m. wciąż widać wydobywające się z wnętrza związki siarki i żółtawą okolicę. W okolicy znajduje się jeziorko siarkowe – kąpiel w nim świetnie wpływa na cerę 🙂 W okolicy portu Ponente można spędzić czas na plaży z czarnym piaskiem, a w okolicy wioski Lentia z punktu widokowego warto podziwiać panoramę całego archipelagu (przy dobrej pogodzie widać stąd nawet Etnę na Sycylii).
  • Stromboli wyspa ognista, ponieważ główną atrakcją jest tu czynny wulkan, który wciąż wyrzuca z siebie kłęby gazów i popiołów. Erupcje zdarzają się nawet co 15-20 minut. Największe widowisko dzieje się wieczorami i nocą. Dla spragnionych mocnych wrażeń warta polecenia jest nocna wycieczka w okolice żlebu Sciara del Fuoco, która trwa ok. 6-7 godzin. Będzie można na własne oczy zobaczyć gorącą lawę spływającą wprost do morza.
  • Filicudi – fascynaci grot, jaskiń i ogromnych skał wyrastających z morza będą zachwyceni. Najwyższa z nich, La Canna, wznosi się na wysokość 90 metrów.
  • Alicudi – jest niewielka, bo ma niewiele ponad 5 km² powierzchni, a od Lipari dzielą ją niecałe 22 mile morskie. Jest świetną bazą wypadową dla miłośników nurkowania i innych sportów wodnych.
  • Panarea – najmniejsza ze wszystkich Wysp Liparyjskich i nasza ulubiona. Może dlatego, że ma grecki klimat? Mieszka tu tylko 300 mieszkańców i nie ma ruchu samochodowego. Znajdziesz tu ciszę, spokój i mnóstwo pięknych zakątków.

 

Czartery luksusowe Wyspy Liparyjskie
Czartery luksusowe Wyspy Liparyjskie

POGODA NA WYSPACH LIPARYSJKICH

Panuje tutaj klimat śródziemnomorski, czyli latem słońce świeci codziennie, a temperatura powietrza zazwyczaj przekracza 30° C. Wiatry wieją regularnie (przecież to królestwo boga wiatru Eola!), ale nie są porywiste, więc żegluje się tutaj bardzo przyjemnie. Woda w morzu od maja do końca września ma około 20-25° C.

 

CZARTER LUKSUSOWY NA WYSPACH LIPARYJSKICH

Jachty można wyczarterować z różnych portów na północnym wybrzeżu Sycylii od Palermo na zachodzie po Milazzo na wschodzie.