• Post category:Blog

Czarter katamaranu Sardynia – o co tyle hałasu?

Niezwykle hipnotyzująca barwa morza jak w najdalszych tropikach, piasek w kolorze bieli lub… różu, górskie krajobrazy i bujna przyroda. To na początek.

Na Sardynii można, a nawet trzeba! posmakować wyśmienitej lokalnej kuchni, dać się ponieść wszechobecnemu slow life i zachwycać się przepięknym wybrzeżem o długości blisko 2 tys. kilometrów!

Sardyńskie plaże skryte są często w malowniczych zatoczkach, dzięki swojej kameralności są idealnym miejscem na wypoczynek w promieniach słońca na pokładzie luksusowego katamaranu. Jeżeli zdecydował*ś się na czarter katamaranu na Sardynii, masz to szczęście, że możesz dotrzeć w miejsca, często niedostępne dla lądowych turystów!

czarter jachtu luksusowego z załogą
Sardynia - czarter katamaranu

Czarter katamaranu Sardynia – spróbuj la dolce vita!

Piaszczyste wybrzeże to tylko część krajobrazu Sardynii. Znaczną powierzchnię wyspy zajmują góry wznoszące się na wysokość niemal 2 tys. m. n. p. m. Ich zbocza w wielu miejscach schodzą wprost do morza, tworząc wyjątkowo niezwykłe pejzaże. Długie i urozmaicone wybrzeże jest gwarancją znalezienia „własnego” kawałka plaży.

W szczycie sezonu w mniej popularnych miejscach bez trudu można napawać się ciszą i spokojem, czerpiąc z włoskiego la dolce vita wszystko, co najlepsze.

Czarter luksusowego katamaranu Wyspy Liparyjskie

ZOBACZ TUTAJ

Dlaczego wybrać czarter katamaranu luksusowego

ZOBACZ TUTAJ

Sardynia, poza niezliczonymi walorami krajobrazu, jest także rajem dla smakoszy. Świeże, lokalne specjały można kupić na ulicznym targu, a także zjeść w niewielkich knajpkach serwujących wyśmienite przysmaki włoskiej kuchni. Spożywanie posiłków stało się tutaj prawdziwym rytuałem. Będąc na Sardynii warto spróbować, np. wspaniałego sera pecorino, a także frutti di mare, bardzo cienkiego pieczywa pane carasau łączonego z oliwą i ziołami, soczystych i słodkich mandarynek oraz… wina. Białe Vermentino di Gallura lub czerwone Cannonau doskonale uzupełnią smak sardyńskiej kuchni.

Na Sardynii swój klimat znajdą i ci, którzy szukają ciszy i postojów blisko przyrody z dala od tłumów oraz ci, dla których nocne życie i butiki światowych marek, to kwintesencja urlopu. Można też zmiksować oba skrajne klimaty…

Sardynia - czarter katamaranu

Czarter katamaranu Sardynia – co zobaczyć?

Park Narodowy La Maddalena to absolutne must see. Tam jest po prostu pięknie! Większość wysp jest niezamieszkała. Krajobraz jest więc nieskażony masową turystyką. Nagie skały i lazurowa woda, to kwintesencja tego regionu.

Do większych wysp wchodzących w skład Parku należą: La Maddalena, Caprera, St. Maria, Razzoli, Budelli, St. Stefano i Spargi. W większości zatok można cumować jedynie na wyznaczonych bojach, a przebywanie na terenie Parku objęte jest opłatą. Archipelag La Maddalena jest idealnym miejscem na postój gdy szukasz spokoju. Żeglowanie po całym archipelagu gwarantuje wspaniałe widoki zarówno z pokładu jachtu, jak i podczas nurkowania.

Costa Smeralda – Szmaragdowe Wybrzeże w północno-wschodniej części wyspy, ciągnące się na długości 50 km, jest jedną z wizytówek Sardynii. Nieregularny kształt wybrzeża z morzem o intensywnej szmaragdowej  barwie pełne jest formacji skalnych, wzgórz tonących w morskiej toni oraz bogatej śródziemnomorskiej roślinności.

Capo Testa – przylądek, z którego roztacza się niezwykła panorama na korsykańskie klify i cieśninę Bocche di Bonifacio, która rozdziela Sardynię od Korsyki. Na Capo Testa znajduje się także Valle Della Luna, czyli Księżycowa Dolina. To 7 małych wąwozów, rozdzielonych przez granitowe skały, w których kryją się wydrążone piaskiem i wiatrem jaskinie. Miejsce absolutnie magiczne, zwłaszcza późnym popołudniem.


Porto Cervo – idylliczne miasteczko z ogromną przystanią jachtową. Jego znakiem rozpoznawczym jest niestandardowo wyglądający kościółek Stella Maris. W Porto Cervo znajdziecie wszystko, czego można pragnąć podczas spędzania luksusowych wakacji: piękne plaże, modne kluby i restauracje oraz butiki światowych marek. Pewnie dlatego Porto Cervo uwielbiają celebryci z całego świata. Porto Cervo można podziwiać stojąc na kotwicowisku na wprost miasta, widok wspaniały!

Porto Rotondo – znany kurort na południe od Costa Smeralda, którego nazwa pochodzi od okrągłego kształtu portu. W okolicy znajduje się wiele pięknych plaż, z których najbardziej znaną jest Marinella – mekka miłośników sportów wodnych.

Alghero – miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu Sardynii z urokliwym portem rybackim i piaszczystą plażą La Bombarde. W miejskiej architekturze widać znamiona czasu, kiedy na Sardynii panowali Hiszpanie, a Alghero było nazywane Barcelonettą, czyli małą Barceloną. Lokalną pamiątką, którą warto przywieźć z tego miasteczka są wyroby z koralowca.

Cagliari – największe sardyńskie miasto i stolica wyspy, położone nad Zatoką Aniołów i na 7 wzgórzach, tak jak Rzym.

Sardynia - czarter katamaranu
czarter luksusowego katamaranu z załogą

Zaczynając czarter na Sardynii, zazwyczaj żeglujemy w stronę Korsyki cieśniny Bonifacio. Tam, oprócz wspomnianego Parku Narodowego La Maddalena, warto zatrzymać się na wyspach należących do francuskiej Korsyki, czyli Archipelagu Lavezzi, będącej rezerwatem przyrody.

Dalej na północ od Sardynii znajduje się spektakularnie położone na południowym krańcu Korsyki – Bonifacio. Część miasta położona jest na białym, wapiennym, stromym klifie widocznym od strony cieśniny, a część na końcu długiego fiordu wdzierającym się w wapienne skały. To absolutna perełka, więc jak układ wiatrów i prądów w cieśninie pozwoli, to Bonifacio trzeba zobaczyć.

Czarter katamaranu Sardynia – kiedy jechać?

Na Sardynii ciepło jest przez większą część roku. Najlepiej planować wypoczynek wiosną i wczesnym latem lub jesienią gdy chcemy ominąć tłumy, bo sezon jest od maja do października. Lipiec i sierpień to najgorętsze okresy – temperatura w tym czasie może wskazywać znacznie powyżej 30 °C i jest wtedy najwięcej turystów.

Bazy czarterowe znajdują się w Portisco, Olbii, Alghero i Cagliari

Z Polski na Sardynię najłatwiej dolecieć samolotem. Mieszkańcy Polski zachodniej mogą wziąć pod uwagę loty z Berlina – często w atrakcyjnych cenach.