• Post category:Blog

Urok Morza Śródziemnego jest niezaprzeczalny. Wybrałam więc 7 najpiękniejszych miejsc w Europie, które są wymarzonymi miejscami na wakacje na pokładzie luksusowych katamaranów. Mnogość krajów, ich historia, różnorodność ukształtowania wybrzeża i co równie ważne smakowita kuchnia, sprawia, że żeglować tam można wiele lat i nie mieć dość. Wybrałam kilka akwenów, polecanych na czartery luksusowe i warte zobaczenia. Jest ich osiem, ale po zobaczeniu tych wymienionych można nabrać ochoty na coraz to nowe miejsca i odkrywanie ich wedle własnego pomysłu i chęci na pokładzie luksusowego katamaranu. Taka kombinacja zapewni zmienność pięknych widoków i komfort zakwaterowania.

Włochy – Wybrzeże Amalfi

Wybrzeże Amalfi jest znane z pięknie ukształtowanego krajobrazu. Kręte drogi wiją się przez skaliste, wysokie klify. Wśród nich chowają się małe wioski, zaciszne zatoki, w które wcina siębłękitne morze. Bujna, śródziemnomorska roślinność pokrywa zbocza wzgórz. Ta podróż prowadzi do miast o światowej sławie, takich jak Positano, Amalfi i Ravello oraz wielu innych. Na pokładzie luksusowego katamaranu można podziwiać widoki z zupełnie innej perspektywy niż lądowi turyści.

Grecja – Morze Jońskie

Morze Jońskie to akwen między Sycylią, „podeszwą” włoskiego buta a zachodnim wybrzeżem Grecji. Nazwa morza powstała na cześć boginki Io. Interesujący nas akwen to Wyspy Jońskie. Najbardziej znane wyspy to Korfu, Zakinthos, Lefkada i Itaka oraz wiele mniejszych. To rejon gdzie w sezonie nie wieje Meltemi znane z Morza Egejskiego, dlatego jest tu spokojniej, a luksusowy katamaran daje wymarzoną przestrzeń i mobilność. Obszar ten można podzielić na dwie części. Jedna obejmuje rejon wyspy Korfu, druga–wyspy Lefkas i wyspy położone na południu.

Chorwacja

Chorwacja jest najpopularniejszym kierunkiem czarteru jachtów…wybieranym przez Polaków. Jeździmy tam niemal jak na działkę. Co roku można czarterować jacht w Chorwacji i żeglować inną trasą. Nawet po latach nie sposób się znudzić! Jest to olbrzymi akwen do pływania i bardzo różnorodny. Każdy znajdzie swój ulubiony zakątek, miasto, wyspę, bo możliwości jest sporo. Od półwyspu Istria na północy, Parku Narodowego Kornati (149 wysp!) po wodospady Krk, okolice Splitu, Trogiru i Dubrownika na samym południu.

Włochy – Cinque Terre

Riwiera Włoska ma wiele poszarpanych wybrzeży i romantycznych miasteczek i wiosek, ale pięć wiosek rybackich Cinque Terre to jej najbardziej kultowa i uwodzicielska atrakcja. Ten górzysty odcinek Riwiery spowodował, że przez stulecia te małe miasteczka były odizolowane od wielkiej, masowej turystyki. Na pokładzie katamaranu można poczuć się jak na luksusowych wakacjach z widokami zmieniającymi się za oknem każdego dnia.  Dzięki ograniczonej dostępności, wspaniale zachowanej architekturze, wioski te schowane pośród gór wyglądają jak z pocztówki.

Francja – Korsyka

Zwiedzając Korsykę, nastawić się trzeba na różnorodność. Fascynujące krajobrazy: od górzystego terenu Cap Corse, przez zatoki wyłożone czerwonymi skałami na zachodnim wybrzeżu, strome kredowe klify i głębokie fiordy na południu, po długie piaszczyste plaże na wschodzie wybrzeże między Bastią a Solenzarą. Są też atrakcje stworzone przez człowieka: romańskie kaplice w Castagniccii, barokowe kościoły w Bastii, fortyfikacje Bonifacio czy cytadela Calvi. To raj dla luksusowych katamaranów.

Czarnogóra – Zatoka Kotorska

Zatoka otoczona jest monumentalnymi górami. Jest to jednocześnie najbardziej wysunięty na południe fiord w Europie, a sama zatoka kryje w sobie wiele malowniczych średniowiecznych miasteczek, z uroczymi brukowanymi uliczkami i murami obronnymi. Znajdują się tam imponujące klify wpadające w błękitne wody, klasztory na wyspach i zapierające dech w piersiach cytadele. Chociaż mniej znane niż niektóre inne miejsca na tej liście, jest to jedno miejsce, które warto zobaczyć!

Hiszpania – Baleary

Archipelag Balearów, położony na zachodzie Morza Śródziemnego, tworzą przede wszystkim Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera i Cabrera. Wyspy otaczają oszałamiająco turkusowe wody, a wybrzeże kryje liczne piaszczyste plaże i bajeczne zatoki. Na katamaranie można stać blisko atrakcji, a jednak zachować dystans. Największą zaletą Balearów jest ich różnorodność: przyroda, poprzeplatana z piękną architekturą, miejsca rozrywkowe z cichymi plażami i zatokami. Linia brzegowa archipelagu liczy blisko 1000 km, a każda wyspa ma niepowtarzalny charakter.

Powyższa lista jest oczywiście bardzo subiektywna i nic nie stoi na przeszkodzie żeby stworzyć własną, niepowtarzalną. Na tym polega urok wakacji planowanych według własnego widzimisię. Można jeździć do Grecji 10 lat z rzędu, albo co roku odwiedzać nowe miejsca. Urok podróżowania luksusowym katamaranem polega też na tym, że dopływa się do miejsc często niedostępnych lub trudno dostępnych od strony lądu. I to jest według mnie najwspanialsze!

Jak wybrać najlepszy luksusowy katamaran przeczytać można TUTAJ, a czym zajmuje się załoga na takim katamaranie wyjaśniam TUTAJ.

Moja firma skorzystała z usług Blue-Sails do zorganizowania rejsu będącego nagrodą dla najlepszych pracowników sprzedaży. Wybraliśmy Brytyjskie Wyspy Dziewicze. To było niezapomniane doświadczenie – piękne miejsce, jacht był naprawdę luksusowy, obsługa profesjonalna i pomocna, wszystko dopięte na ostatni guzik. Również sama organizacja rejsu przebiegła sprawnie, a komunikacja z firmą była wzorowa. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Blue-Sails.Marta Wyszyńska, Sales Operations Coordinator Syncron Poland Sp. z o. o

Do usłuszenia!
Agnieszka Olszewska