• Post category:Blog

Czym jest zwykły czarter katamaranu?

Zwykły czarter (ang. bare boat), to wynajęcie katamaranu. Po prostu. Samego jachtu. Wynajmuje się katamaran tak jak samochód. Są to katamarany określonej długości, zazwyczaj do 16 m długości (54 stopy). Taki katamaran można prowadzić samemu (jeśli ma się odpowiednie patenty) lub wynająć skippera do jego prowadzenia. W dalszym ciągu jest to zwykły czarter, ale ze skipperem. Można nawet zamówić hostessą przygotowującą posiłki, ale w dalszym ciągu nie jest to czarter luksusowy.

Czym jest czarter katamaranu luksusowego?

Katamaran luksusowy ma załogę zatrudnioną na stałe (ang. crew charter), na kontrakt. Skipper, hostessa czy kucharz nie wsiadają na taki jacht z doskoku, z łapanki, wtedy gdy ktoś ich potrzebuje. Taka załoga zatrudniana jest na stałe. Nawet jak jacht nie pływa w danym momencie, to ani są na tym jachcie. To jest pierwsza różnica. Załoga jest najważniejszym elementem tej układanki. Zna katamaran, zna akwen, jest zgrana i profesjonalna. Bez dobrej załogi sam luksusowy katamaran niewiele znaczy.

Wyżywienie na czarterze luksusowym

Bardzo ważnym elementem na czarterach luksusowych, wynikających z zatrudniania stałej załogi jest wyżywienie. Z uwagi na ograniczone rozmiary kuchni pokładowej hostessa czy kucharz, to prawdziwi mistrzowie w przygotowywaniu posiłków na ograniczonej powierzchni. A potrafią wyczarować prawdziwe cuda!

Na zwykłym czarterze czarterujący, którzy wynajęli dany jacht, sami robią zakupy, przygotowują swoje posiłki, sprzątają, rezerwują miejsce w portach, sprawdzają prognozę pogody itp. Na czarterze luksusowym, o wszystko dba zawodowa załoga zatrudniona na danym katamaranie.

Więcej o tym jakie są zadania załogi na czarterze luksusowym piszę w artykule: https://www.czartery-luksusowe.pl/luksusowy-czarter-katamaranu-z-zaloga/

Wielkość i wyposażenie katamaranów luksusowych

Kolejnym wyróżnikiem jest to, że katamarany luksusowe są zazwyczaj większe od katamaranów pływających w zwykłych czarterach. Piszę zazwyczaj, ponieważ zdarzają się katamarany 50 czy 52 stopowe (poniżej 16 metrów długości), które mają stałe załogi przypisane do jachtu i są katamaranami luksusowymi.

I tu kolejna rzecz. Katamarany luksusowe, nawet te 50 stopowe, są po prostu lepiej wyposażone niż katamarany ze zwykłych czarterów. Oprócz klimatyzacji, generatora prądu czy odsalarki wody morskiej mają na pokładzie np. zmywarkę do naczyń czy pralkę.

Na pokładach katamaranów luksusowych goście mają do dyspozycji sprzęt do zabaw w wodzie. Np. na wyposażeniu są SUP (Stand Up Paddle Board), Seabob, kajaki morskie, skutery czy narty wodne. Nie zawsze wszystkie te rzeczy występują naraz, ale na zwykłym czarterze zawsze za tzw. zabawki wodne (ang. water toys) trzeba sporo dopłacać, a zdarza się, że nie są one dostępne.

Zakwaterowanie na luksusowym katamaranie

Katamarany luksusowe, mimo że sporych rozmiarów, nie są przeznaczone dla tłumu gości. To nie statek wycieczkowy! Tu chodzi o luksus, a luksus to również przestrzeń. Kabin jest mniej niż więcej, zazwyczaj 4 a maksymalnie 6. Kabiny są dwuosobowe, duże, przestronne. Każda kabina ma własną wygodną łazienkę.

Jak mam nadzieję udało mi się pokazać, różnica między zwykłym czarterem a luksusowym jest znacząca. Wielkość katamaranu, obsługa zatrudniona na stałe, dodatkowe atrakcje nie dostępne na zwykłym czarterze lub dodatkowo płatne. To wszystko sprawia, że czarter lukusowego katamaranu z załogą sprawi, że wakacje będą naprawdę relaksujące i doznania wskoczą na wyższy poziom.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniały rejs. Zaangażowanie i serwis ze strony Blue Sails było na najwyższym poziomie, a nawet nieco przerosło nasze oczekiwania. Patrząc wstecz na to, co widzieliśmy, na konstrukcję wyjazdu i mnogość atrakcji stwierdzamy, że lepiej nie można było tego zrobić. Mamy mnóstwo przeżyć, mamy co wspominać i oczywiście nieskończoną ilość pięknych zdjęć. PozdrawiamyGrzesiek Z. z rodziną