• Post category:Blog

Jedziesz na wymarzone wakacje na luksusowym katamaranie. Katamaran poprowadzi kapitan, o pyszne jedzenie zadba kucharz, a o porządek hostessa/steward i może nawet pomoc na pokładzie. Nic nie musisz, wokół lazur wody, piękne krajobrazy i totalny relaks.

Ale zanim tak będzie…

Zanim zanurzysz swoje stopy w turkusowej wodzie i zaznasz relaksu czeka Cię podpisanie umowy czarteru takiego katamaranu. Czarterując jacht luksusowy w większości przypadków otrzymasz do podpisania kontrakt/umowę MYBA, która różni się od „zwykłej” umowy czarterowej.

Czym jest MYBA?

Mediterranean Yacht Brokers Association (MYBA), to międzynarodowe stowarzyszenie a stworzone przez nie umowy są najbardziej cenionymi i powszechnie używanymi umowami w branży. Dokumenty te są regularnie aktualizowane. Dzięki temu możesz cieszyć się spokojem na wakacjach, wiedząc, że zostały przygotowane na najwyższym poziomie przez profesjonalistów z branży i z myślą o klientach.

Jakie masz korzyści z podpisania umowy MYBA?

Zaufanie

Aktualny wygląd umowy MYBA to lata (konkretnie już 40!) zbierania doświadczeń. Mając kontrakt MYBA w ręku możesz zaufać, bo został on przygotowany przez profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Na rynku czarterów luksusowych istnieją również indywidualne umowy właścicieli jachtów. Ich treść może być zbieżna z MYBA, ale mogą też występować osobne zapisy, nie występujące gdzie indziej. To jak z sieciami hoteli. Jadąc do Holiday Inn lub Ibis wiesz czego się spodziewać, wybierając hotel niezrzeszony nie wiesz do końca co Cię czeka.

Broker żeby mieć dostęp do umowy MYBA, musi być doświadczonym i uznawanym brokerem z udokumentowanym dorobkiem zawodowym w branży czarterów jachtów. Dlatego Ci brokerzy, którzy mają dostęp do umów MYBA, współpracują tylko z agentami centralnymi i interesariuszami, których spotkali lub sprawdzili referencje u swoich zaufanych kolegów. Wszystko to z korzyścią dla klienta.

Umowy MYBA – najlepsza ochrona dla klientów

Umowa MYBA jasno określa wszystkie warunki związane z czarterem jachtu:

  • zaprowiantowanie
  • obowiązki załogi i kapitana
  • anulowanie czarteru
  • awarie w trakcie rejsu
  • ubezpieczenie
  • płatności za czarter

W konstuowaniu umów MYNA starano się przewidzieć wszystkie możliwe scenariusze, a punkt o płatności za czarter stanowi istotę warunków i umów MYBA. Mówi on, że wszystkie fundusze otrzymane przez brokera są natychmiast przekazywane interesariuszowi (jeśli broker nie jest interesariuszem), a następnie przechowywane przez interesariusza na wyznaczonym koncie – chroniąc pieniądze klienta.

Przy czarterach katamaranów luksusowych występuje opłata APA (Advanced Provisioning Allowance). Piszemy o niej w artykule „Co to jest APA?”. Jest ona płatna kapitanowi lub właścicielowi przed rozpoczęciem rejsu. Jeśli wystąpią skargi lub problemy, środki są przechowywane, dopóki strony nie osiągną porozumienia (z lub bez arbitrażu). W skrócie, klienci mogą mieć pewność, że ich pieniądze są chronione.

Umowy MYBA są preferowaną przez nas umową przy czarterach katamaranów luksusowych. Nam dają gwarancję, że zachowane zostały wszelkie standardy przygotowujące jacht do czarteru, a Ty masz pewność bezpieczeństwa wpłaconych pieniędzy, a co za tym idzie bezstresowych wakacji.

Teraz możesz na spokojnie wynająć luksusowy katamaran na swoje wymarzone wakacje.